Ślubny zawrót głowy – dekoracja kościoła

Ślubny zawrót głowy – dekoracja kościoła

Państwo Młodzi mają przed ślubem na swoich głowach mnóstwo obowiązków i spraw, które muszą być dopięte na ostatni guzik. W całym chaosie i gonitwie organizacyjnej nie można też zapomnieć o jednym – dzień ślubu ma być przede wszystkim dniem wyjątkowym dla Pary Młodej. To nowożeńcy mają go zapamiętać na całe życie i czuć się podczas wszystkich uroczystości wyjątkowo. Jednym z ważniejszych elementów, który pomoże wzmóc tę wyjątkowość chwili, a który wiąże się też niestety z kolejnymi formalnościami i działaniami organizacyjnymi, jest odpowiednie przyozdobienie kościoła.

Podstawowym „materiałem” do ozdób ślubnych, także w kościołach, są rzecz jasna kwiaty. Różnobarwne płatki kwiatowe towarzyszą przyszłym nowożeńcom na każdym kroku i pod różnymi postaciami. Przyozdabianie w ten sposób świątyń nie może dziwić. Jak inaczej nadać uroczystości odświętny charakter i dodać barwne, kreatywne elementy, nie psując jednocześnie powagi i dostojności budynku, który jest przecież miejscem kultu religijnego?

Kwiaty umieszcza się na ołtarzu, na krzesłach (zarówno Państwa Młodych, jak i gości), dekoruje się ławki, klęczniki, drzwi, a nawet tworzy dywany kwiatowe. Pole do popisu dla kreatywnego umysłu jest pod tym względem naprawdę duże. Uroku całości dodają też lampiony oraz świece. Dzięki nim, a także kwiatom wystrój może być prosty i jednocześnie wyjątkowy, urokliwy i nietuzinkowy, lecz z odpowiednią dozą szacunku dla miejsca.

Przed kościołem można sobie pozwolić na nieco więcej fantazji i stworzyć kompozycje, czy dywany kwiatowe, które nie tylko zachwycą i pozostaną na długo w pamięci, lecz też np. pozwolą wykonać niepowtarzalne zdjęcia podczas wyjścia Pary Młodej z kościoła. A fotografie są przecież kolejną kwestią, która może spędzać sen z powiek przed ślubem – zysk jest więc tutaj podwójny.

Czy uroczystości ślubne są jednak jedynymi okazjami, kiedy dekoruje się świątynie religijne? Oczywiście, że nie! Sami zarządzający takimi budynkami oraz księża sięgają przecież po dekoracje na uroczystości religijne, święta Wielkiej Nocy, czy Bożego Narodzenia, a także te o nieco innym charakterze, jak Dzień Wszystkich Świętych. W trakcie każdego z tych wydarzeń warto przystosować wygląd kościoła do nastroju, jaki panuje wówczas wśród wiernych. Nawet chwile zadumy 1 listopada nie wykluczają przecież kwiatowych zdobień – wystarczy stworzyć odpowiednie kompozycje i sięgnąć po właściwe rośliny.

Czy warto decydować się na to? Z pewnością. Nie chodzi przecież o to, aby zaimponować odwiedzającym, lecz aby uroczystości mogły przebiegać w odpowiednim nastroju, chodzi o przeżycia wewnętrzne każdego z uczestniczących. Jeśli dekoracja kościoła w tym pomoże, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać ją nie tylko na ślub, ale też w inne, ważne dla wiernych dni.