12 miesięcy do dnia ślubu…

O czym pamiętać przygotowując się do ślubu i wesela? Jeśli uda nam się wygospodarować 12 miesięcy na przygotowania to poniższy plan Wam w tym pomoże ! Poszczególne pozycje możecie lekko przesuwać w czasie dostosowując je do własnych potrzeb. Pamiętajcie, że Ślub różni się od tradycyjnych imprez. Z reguły młode pary biorą ślub w soboty, do tego wybierają najpopularniejsze miesiące. Dlatego wcześniej musicie pomyśleć o wynajęciu sali i potwierdzeniu terminów np. w restauracji, hotelu.

12 miesięcy wcześniej

Jeśli zdecydowaliście się na ślub konkordatowy, a więc kościelny, który wywołuje skutek prawny taki jak cywilny, warto zarezerwować z rocznym wyprzedzeniem termin w kościele. Do niego z kolei trzeba dopasować rezerwację lokalu, w którym odbędzie się wesele.

Na tym etapie przyda się też wstępny plan wydatków, które, niestety, rosną odwrotnie proporcjonalnie do czasu jaki został do ceremonii.

6 miesięcy wcześniej

To już czas by Wasze rodziny dobrze się poznały. Warto więc umówić się na wspólną kolację, najlepiej w domu, a nie restauracji, gdzie brak intymności przeszkadza w bliższym poznawaniu się. Dobrym pomysłem jest też wspólny wyjazd przyszłych teściów w towarzystwie narzeczonych np. na weekend.

Pół roku przed ślubem to też czas by omówić szczegóły praktyczne i dopiąć budżet, a także zdecydować jak ma wyglądać wesele, jaka ma być forma ceremonii. Warto wówczas też zapisać się na nauki przedmałżeńskie i poradnię przedmałżeńską. Wszystko to zajmuje kilka tygodni, choć niektóre parafie oferują kursy weekendowe. Na nie jednak też trzeba się zapisać z dużym wyprzedzeniem. To też odpowiednia pora na poszukanie fotografa, DJ’a lub orkiestry i wideokamerzysty.

Warto też zrobić wstępną listę gości i zacząć szukać wymarzonej sukni ślubnej, albo pomyśleć o uszyciu. U sprawnego krawca szycie sukni na miarę zajmuje do 6 tygodni. Podobnie jest z garniturem, zwłaszcza gdy Pan Młody nie należy do “wymiarowych”.

3 miesiące wcześniej

Czasu coraz mniej. Warto wówczas potwierdzić wcześniejszą rezerwację restauracji i wybrać zaproszenia.

To też odpowiedni moment na decyzję w sprawie miesiąca miodowego, umówić wizażystkę, która zrobi Pannie Młodej odporny na wszystko co się może podczas wesela przydarzyć makijaż, a także fryzjerkę.

2 miesiące wcześniej

To ostatni moment na wysłanie zaproszeń. Warto zawrzeć w nich prośbę o potwierdzenie przybycia do określonej daty.

Warto też ustalić przebieg uroczystości w USC i/lub kościele, dobrać muzykę, dekoracje i zamówić kwiaty. To też czas na kupno i wygrawerowanie obrączek.

1 miesiąc wcześniej

Trzydzieści dni przed to gorący czas, który warto wykorzystać na przymiarki sukni ślubnej i garnituru i dokonanie ewentualnych poprawek.

Warto też wtedy zrobić próbne upięcie fryzury ślubnej i makijaż, a także udać się do kosmetyczki, manikiurzystki i do solarium. Trzeba też zamówić ślubny bukiet, dekoracje w kościele i ustalić szczegóły przyjęcia weselnego – menu, dekoracja sali.

2 tygodnie wcześniej

Warto te ostatnie dni poświęcić na sprawdzenie czy wszystko jest tak jak być powinno – ilu gości potwierdziło przybycie, jak będą rozsadzeni, czy są przygotowane wszystkie niezbędne dokumenty i czy spakowaliśmy wszystko co potrzeba na podróż poślubną.

To też czas na ostatnią przymiarkę strojów ślubnych i na rozchodzenie butów.

1 tydzień wcześniej

Ten czas trzeba zarezerwować na spotkanie z księdzem czy urzędnikiem USC, a także ustalić ostateczne dekoracje i całą oprawę uroczystości. Należy też odebrać obrączki ślubne i poddać się ostatnim zabiegom kosmetycznym.

To też ostatni dzwonek na zorganizowanie wieczora panieńskiego i kawalerskiego. Trzeba też wyznaczyć osoby odpowiedzialne za przyjmowanie kwiatów i prezentów.

1 dzień wcześniej

Trzeba już ostatecznie przygotować dokumenty i obrączki. Spakować “kosmetyczkę Panny Młodej”, w której znajdą się: zapasowe rajstopy, kosmetyki, tabletka od bólu głowy, chusteczka, perfumy, nitkę z igłą i inne najpotrzebniejsze rzeczy, które pomogą gdy na weselu pojawi się kłopot.

Warto też odprężyć się, dobrze wypocząć, zająć głowę czymś nie związanym ze ślubnymi przygotowaniami i wcześnie położyć się spać.

Dzień ślubu

Od rana praca wre – fryzura, manicure, makijaż, odebranie bukietu ślubnego i do kościoła, albo USC.

Po ślubie

Trzeba oddać stroje do pralni, albo zwrócić do wypożyczalni, rozesłać gościom podziękowania za przybycie, a także zacząć załatwiać sprawy związane ze zmianą nazwiska, choć zmiana dowodu i paszportu może poczekać na czas powrotu z podróży poślubnej.

Potem wystarczy tyko dopakować walizki i ruszyć w drogę!

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
REKLAMA W SERWISIE

Jeśli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy swojej strony na blogu Sztuka Eventu skontaktuj się z nami poprzez formularz.

WARSZTATY FLORYSTYCZNE

Zapisz się na kursy florystyczne prowadzone przez Arte Forte. Szkolenia skierowane zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych florystów.

POLUB NAS NA FACEBOOKU
Przewiń do góry